Erasmus Koordinatörlüğü

Öğrenci Öğrenim Hareketliliği (Sss)

26/08/2014 11:40:20 - 14/10/2019 11:40:20 - 43683 Okunma

1. Erasmus+ programına katılmak için ne yapmalıyız?

Programa katılmak için üniversitemizin Erasmus web sayfası olan erasmus.klu.edu.tr adresinden yapılacak olan yeni dönem sınav ve hareketlilik başvuru ilanlarını takip etmeniz ve belirtilen aşamalara uymanız gerekmektedir. 

İlk aşama: Erasmus+ yabancı yazılı dil sınavına girmek ve başarı kriterini sağlamak

İkinci aşama: Sözlü sınava girmek (Başarı kriterini sağlayan öğrencilerimiz için)

Son aşama: Erasmus+ hareketlilik (staj / öğrenim) başvurularını yapmak 

Staj / öğrenim hareketlilikleri için online başvuru bağlantısı: 

http://erasmusotomasyon.klu.edu.tr/login.php 

ÖNEMLİ: Otomasyon sistemine giriş yapabilmeniz için "@ogrenci.klu.edu.tr" uzantılı e-mail adresinin olması gerekmektedir. 

  • E-mail adresi YOK ise;

E-mail adresi okuduğunuz enstitü / fakülte / yüksekokul / meslek yüksekokulundaki ilgili e-posta sorumlularından alınmaktadır. E-posta sorumluları listesi için tıklayınız.

  • E-mail adresi VAR olup şifresini hatırlamıyorsanız;

Bu durumda şifre sıfırlama gereklidir. Şifrenizi sıfırlamak için tıklayınız.

ÖNEMLİ: Gmail, Yahoo, Hotmail gibi diğer e-posta adresleri ile başvuru kabul edilememektedir.

2. Not ortalamamız 2.20'nin altında olursa programdan yararlanabilir miyiz?

Not ortalaması 2.20'nin altında olanlar programdan yararlanamaz.

ÖNEMLİ: Önlisans / Lisans öğrencileri için minimum 2.20, Yüksek lisans / Doktora öğrencileri için minimum 2.50 not ortalaması değerlendirmeye alınır.

3. Not ortalamamız sınav sonucuna etkili olacak mı?

Not ortalamasının genel not ortalamasına etkisi her sene Türkiye Ulusal Ajansı tarafından belirlenmektedir. Genel olarak belirlenen yüzdeler, not ortalamasının %50'si, yabancı dil sınavının %50'si şeklindedir.

4. Sözlü sınav yapılacak mı ve sınavlar için ücret ödeniyor mu?

Yabancı dil sınavı sonrası belirlenecek olan puanın üstünde olan öğrenciler, sözlü sınav için çağırılırlar. Türkiye Ulusal Ajansı tarafından, sözlü sınavın ortalamaya etkisi maksimum %25 olarak belirlenmiştir.

Başvuru ya da sınavlar ÜCRETSİZdir.

5. Ne kadar hibe alacağız?

2018 dönemi itibariyle ülkelere göre değişen aylık hibe miktarları tabloda olduğu gibidir:

Hayat Pahalılığına Göre Ülke Grupları Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler Aylık Hibe Öğrenim (Avro) Aylık Hibe
Staj
(Avro)
1 ve 2. Grup Program Ülkeleri Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan 500 600
3. Grup Program Ülkeleri Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye 300 400


6. Hibelerimizi neye göre alacağız?

Hibeler, öğrencilerimize yurtdışında eğitim görmeye hak kazandıkları üniversitelerden gelen davet mektuplarının üzerinde yazan tarihlere göre yapılır. Bu tarihler, ülkeden ülkeye ve üniversiteden üniversiteye değişmekte olup ilk ödemenin yani %80'lik peşin ödemenin yapılabilmesi için baz alınır. Nihai ödeme (%20), öğrencilerimizin eğitim dönemlerini başarılı olarak tamamladıktan sonra dönerken alacak oldukları Teyit Belgesi (Confirmation Sheet) ve pasaport giriş ve çıkış tarihlerine göre yapılır.

9. Aynı üniversiteye gidecek öğrencilerin hibeleri neden farklı?

Aynı üniversiteye gidecek olan öğrencilerin eğer hibelerinde farklılık varsa bu davet mektubu üzerinde geçen tarihlerle alakalı bir durumdur.

10. Hibeler aylık mı yatacak?

Öğrencilerimizin hibeleri yurtdışına çıkmadan önce hesaplarına toplam alacak oldukları miktarın en fazla %80'i yatırılarak ödenir. Aylık bazda ödeme yapılmaz. Geriye kalan kısım ise öğrencilerimiz yurtdışından döndükten sonra getirecek oldukları teyit belgesine göre (teyit belgesi üzerinde yazan net tarihe göre) ve pasaport giriş çıkış tarihlerine göre yapılır. Bu tarih aralıklarına göre %20'lik ödemede artış ya da azalma olabilir.

11. Vize için üniversiteden yazı almamıza rağmen niçin konsoloslukta vize ücreti ödüyoruz?

Üniversiteden vize yazısının alınması vizeyi kolay almanızı sağlamak içindir. Bazı Konsoloslukların ya da Büyükelçiliklerin vize ücreti talebinde bulunması tamamen o kurumların inisiyatifindedir. Zira bu kurumlar, bulundukları ülkeler içerisinde bağımsızdır ve bu tarz uygulamaları tamamen bağlı oldukları devletlerle alakalıdır.
 

12. Hibe anlaşmasını neden iki (2) tane yapıyoruz?

Hibe anlaşmasını 2 nüsha halinde yapılmasının nedeni bu belgenin bir anlaşma olması için imza atan tarafların her birinin elinde bulunması gerektiğindendir. Hibe sözleşmesinin her iki nüshası da imzalandıktan sonra öğrenci bir nüshasını alır, ve diğer nüsha Erasmus Ofisi'nde kalır.

13. Pasaport için ödenen defter bedeli ne kadardır?

Pasaport için ödenen defter bedeli her yıl değişmektedir.

Örneğin; 2019 yılı için pasaport defter bedeli 133,50 TL'dir.

14. Neden EURO hesabı açtırmak gereklidir?

Euro hesabı açtırılmasının nedeni, Türkiye Ulusal Ajansı'ndan Türkiye'deki üniversitelere hibenin Euro üzerinden aktarılması ve üniversite bütçelerinde hibenin Euro olarak bulunmasıdır. Bu nedenle Üniversite bütçesinde Euro olarak bulunan hibe öğrenciye de Euro olarak aktarılır.

15. Hibe anlaşmasının üstündeki tarihler neye göre belirlenir?

Hibe anlaşmasının üstündeki tarih davet mektubu üzerinde geçen tarihe göre belirlenir ve buna süre göre ödeme yapılır o nedenle davet mektubu üzerinde öğrencinin yurtdışında kalacak olduğu süre net olarak ifade edilmek zorundadır.

16. Yurtdışında eğitim görülecek olan üniversitelerde konaklama yerini nasıl bulacağız?

Yurtdışında eğitim görecek olduğunuz süre zarfında kalacak yeriniz genel olarak yurtdışındaki üniversite tarafından temin edilmektedir. Üniversite bu konuda öğrenciye yönlendirme yapmaktadır (accommodation form - konaklama formu göndermektedir) ancak bazı ülkeler ve üniversitelerde ise kalacak yer tamamen öğrenci tarafından ayarlanmak durumundadır. 

17. Hibeler ne zaman yatar?

Hibeler, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından Üniversitemiz Erasmus+ bütçe hesabına hibelerin aktarılması sonrasında ve öğrencilerimizin evraklarını eksiksiz ve talep edilen şekilde tamamlamalarından sonra en kısa süre içerisinde ilgili öğrencinin Euro hesabına yatar.

18. Gidilen ülkede bizi karşılayacaklar mı?

Gidilecek olan ülkelerde öğrencilerin havaalanlarında, otobüs terminallerinde ya da tren istasyonlarında karşılanması tamamen karşı üniversitenin inisiyatifindedir. Bu konuda bağlayıcı bir hüküm yoktur.

19. Verilen hibeler bize kaldığımız süre zarfında yeterli olacak mı?

Hibe miktarları ülkelerin hayat standartları göz önüne alınarak Türkiye Ulusal Ajansı tarafından belirlenir. Bu nedenle ortalama bir harcamayla belli yerlerde bu paranın yetmesi mümkün olabilir ancak burada unutulmamalıdır ki öğrencilere verilen hibe onların yurtdışındaki masraflarını karşılayacak olan bir maaş değil, burs gibidir. Diğer bir nokta ise paranın yetip yetmemesi öğrencinin yapacak olduğu harcamayla alakalı bir durumdur.

20. Gidilen üniversitelerde alacağımız dersler İngilizce mi olacak?

Öğrencilerimizin yurtdışında eğitim görecekleri üniversitelerdeki derslerin İngilizce ya da o ülkenin kendi dilinde olması tamamen üniversite ile alakalı bir durumdur. Bu nedenle öğrencilerimizin Erasmus+ başvuru döneminde bilinçli tercih yapmaları ve gitmek istedikleri yerleri önceden araştırmaları önerilir.

21. Gittiğimiz üniversitede dil kursu olacak mı?

Bazı üniversiteler gidilen ülkenin dilinde ücretli / ücretsiz dil kursu düzenleyebilmektedirler. Bu durum her üniversitede farklılık gösterebilir.

Ayrıca, OLS: Online Lingusitic Support, diğer bir deyişle Çevrimiçi Dil Desteği sistemi, online olarak öğrencilere zorunlu dil sınavları ve isteğe bağlı dil kursları sağlamaktadır. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi 47 - 49. soru-cevap kısımlarında açıklanmaktadır.

22. Hangi üniversitelere gidebilirim?

Her bölümün anlaşmalı olduğu üniversiteler farklıdır. Bölümün anlaşmalı olduğu üniversiteler ise web sayfasında başvuru tarihleri resmi olarak ilan edildikten ve online başvuru yapıldığı sırada görülmektedir. 

Kurumlararası Anlaşmalar Listesi

23. İntibak belgesini nasıl dolduracağım? 

İntibak belgesi Öğrenim Anlaşması hazırlanırken seçilen derslerin öğrencinin kendi üniversitesinde hangi derslere karşılık geldiğini gösteren bir formdur. Derslerin seçimi ile alakalı olduğundan Erasmus Bölüm Koordinatörlerinin yardımı ile doldurulması gerekmektedir. 

Erasmus Bölüm Koordinatörleri Listesi

24. Kabul mektubum gelmedi, ne yapmalıyım?

Her üniversitenin belge gönderme süresi farklıdır. Bazı üniversiteler kabul mektuplarını normal süreçten erken gönderebilirken bazı üniversiteler geç gönderebilir. Normal sürecin dışında gelişen bir durum söz konusuysa Erasmus Bölüm Koordinatörleri tarafından destek alınarak kabul mektubunun gönderilebilmesini rica etmek amacıyla öğrenci tarafından karşı üniversiteye e-mail yazılabilir.
 

25. Vizem çıkmadı, ders kaydımı yaptırmalı mıyım?

Erasmus+ Programı dahilinde de bulunulsa vize alımının %100 garantisi bulunmamaktadır. Vize alınamamışsa ders kayıtlarının yapılması ve eğitim dönemine devam edilmesi mecburidir.

26. Erasmus+ programı ile yurtdışındaki üniversitede öğrenimime devam edeceğim, harcı hangi üniversiteye yatıracağım?

Erasmus+ programına devam edildiği dönem içerisinde harç öğrencinin kendi üniversitesine yatırılır.

27. Yurtdışına çıkmadan Kırklareli Üniversitesi'nde kayıt ve ders seçimi yapacak mıyım?

Erasmus+ programı dahilinde Erasmus öğrencisi olunup olunmayacağı kesinleştikten sonra yurtdışına gitmeden önce Kırklareli Üniversitesi'ne kaydınızı yaptırmanıza gerek bulunmamaktadır. Lisansüstü öğrenciler bağlı bulundukları Enstitü Öğrenci İşleri ile iletişime geçmelidirler.

28. Erasmus+ Öğrenci Beyannamesi nedir? 

Erasmus+ Öğrenci Beyannamesi "Erasmus+ öğrencisi" statüsü, Erasmus+ uygunluk kriterlerini karşılayan ve üniversiteleri tarafından uygun bir ortak üniversitede öğrenim görmek ya da bir işletemeye veya diğer uygun bir kuruluşa staj amaçlı yerleştirilmek suretiyle yurtdışında bir Erasmus+ süresi geçirmek üzere seçilmiş olan öğrencilere verilir. Erasmus öğrencisi olarak beklenti içerisinde bulunduğunuz haklarınızı, yine Erasmus+ öğrencisi olarak yapmanız gerekenleri görebilmenizi sağlamaktadır. Online olarak belgeye ulaşmak için tıklayınız.

29. Öğrenci üniversiteye başladığı yıl Erasmus+ programından yararlanabilir mi?

Önlisans ve lisans programlarının 1. sınıfında okuyan öğrenciler ve mezun olmuş öğrenciler öğrenim hareketliliği faaliyetinden yararlanamaz. ANCAK, öğrenci üniversiteye başladığı yılın 1. dönemi sonunda transkriptini aldıktan sonra Erasmus+ başvurusunda bulunabilir, bu durumda da öğrenim hareketliliğinden yararlanabileceği en erken dönem 2. yılın ilk dönemidir.

30. Önlisans öğrencileri değişim yapabilir mi?

Evet, yapabilirler. En erken 2. yılın ilk dönemi olmakla birlikte programdan yararlanabilirler.

31. Yüksek lisans kademesinde Erasmus+ programından faydalanmış olan bir öğrenci doktora kademesinde de programdan yararlanabilir mi?

Evet, her kademede programdan yararlanılabilir.

1. kademe: Önlisans - Lisans

2. kademe: Yüksek Lisans               

3. kademe: Doktora

32. İntibak belgesinde yazılması gereken üniversite Erasmus kodlarını nereden bulabiliriz?

Üniversite Erasmus kodları için sayfamıza tıklayınız. Erasmus+ University Lists belgesi içinde Erasmus+ programından yararlanan tüm üniversitelerin kodları yer almaktadır.

Örneğin; Türkiye - Kırklareli Üniversitesi: TR KIRKLAR01

              Macaristan - University of Debrecen: HU DEBRECE01

              Polonya - University of Vincent Pol in Lublin: PL LUBLIN08

33. Öğrenimimi yurt dışında tamamladım, %20'lik hibe/kalan hibeyi almak için ne yapmalıyım?

%20'lik hibenin ya da kalan hibenin alınabilmesi için teslim edilmesi gereken evraklar bulunmaktadır. Teslim edilmesi gereken evraklar:

  • Karşı üniversiteden alınması gereken Transkript (Not Döküm Belgesi)  
  • Kalınan süreyi kesin olarak belirten Teyit Belgesi / Sertifika (Confirmation Sheet / Certificate)
  • Pasaport giriş-çıkış fotokopisi  
  • OLS 2. sınav (Online olarak tamamlanır.)
  • AB Anketi (EU Survey) (Online olarak tamamlanır.)

Bu evrakların tesliminden sonra öğrencilerin nihai süreleri hesaplanır, ve geri kalan hibeleri yatırılmaktadır.

34. Dönüşte alacağım %20'lik hibenin verilmeme olasılığı var mı?

Bir öğrenci nasıl ki başvuru döneminde gerekli başarıyı gösterip yurtdışına çıkmaya hak kazanıyorsa (tabi bunun karşılığı olarak Erasmus hibesi de alır), başarısızlık karşısında da belli yaptırımlarla karşı karşıya gelebilir.

35. İki dönemliğine gittim, bir dönem kaldım, ne yapmalıyım?

Geri dönüş evrakları arasında bulunan ve getirilmesi ya da karşı üniversiteden gönderilmesi zorunlu bulunan, öğrencinin hangi tarih aralıklarında karşı üniversitede kaldığını kesin olarak belirten Teyit Belgesine (Confirmation Sheet) ve pasaport giriş-çıkış tarihlerine bakılarak hesaplama yapılmaktadır. Hesabın uygunluğuna göre öğrenci Erasmus öğrencisi olarak devam etmediği dönemin hibesini Erasmus Ofisi tarafından kendisine verilen hesap numarasına yatırmaktadır.

36. Gittiğim üniversitede planlanan faaliyet dönemi tamamlanmadan geri döndüğüm takdirde nasıl bir uygulamayla karşılaşırım?

Öğrencilerin, zorunluluk nedeniyle (ailevi sebepler, sağlık sebepleri gibi) planlanan hareketlilik faaliyeti döneminden erken dönmesi durumunda, öğrencinin yurtdışında kaldığı süre karşılığı hibe miktarı öğrencide bırakılmak üzere fazladan ödenen hibenin iadesi istenir. Öğrencinin gerekçe göstermeksizin faaliyet dönemini tamamlamaması halinde ise, bütün hibe geri alınır.

37. Ders intibaklarındaki AKTS (ECTS) kredileri neye göre düzenleniyor?

AKTS (ECTS) kredileri bölümler tarafından dersin zorluğu ve ders öncesindeki ön hazırlığa göre düzenlenmektedir. Örneğin, Mühendislik Fakültesi'nde 4 kredi olan bir dersin AKTS karşılığı bu kredi miktarından daha fazla olabilir.

38. Yurtdışında alınan AKTS'nin Kırklareli Üniversitesi'ndeki not dönüşümü nasıl yapılmaktadır?

Belgenin tamamı için lütfen tıklayınız.

39. Engelli öğrenciyim, şartlar benim için de aynı mı?

Erasmus+ programına katılım şartları değerlendirildiğinde engelli öğrencilerimiz gerek değerlendirme gerekse hibe alımı konusunda avantajlı durumdadır. Detaylı bilgi için lütfen güncel Yükseköğretim Kurumları için El Kitabı'nı inceleyiniz.

40. Sınavda yedekler listesindeyim ne yapmalıyım?

Yedek durumunda bulunan öğrencilerin asil durumda bulunan öğrencilerin yerleşmelerini beklemeleri gerekmektedir. Asil öğrencilerin yerleşmelerinden itibaren boş kontenjanlar kalmış ise yedek öğrencilere hibe yeterliliği dahilinde şans tanınmaktadır.

41. Tercihimi değiştirmek istiyorum ne yapabilirim?

Öğrencilerin tercih değişikliği yapabilmesi için boş kontenjanların bulunması gerekmektedir. Boş kontenjanlar olduğu müddetçe öğrenci ofisimizle iletişime geçip, tercih değişiklik talep dilekçesini imzalı olarak Erasmus Ofisi'ne teslim etmesi gerekmektedir.

42. GÜZ dönemi için yurtdışına tek dönemlik giden bir öğrenci eğitim dönemini BAHAR dönemi için de uzatabilir mi?

Erasmus+ Programına katılan öğrenci hibesiz olarak bahar dönemini kapsayacak şekilde uzatabilir. Akabinde Bölüm Koordinatörünün onayını alması halinde Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Studies) ve İntibak Formu hazırlama işlemlerini yeniden yapmalıdır. Ayrıca karşı üniversiteden uzatma aldığına dair Kabul Mektubu bulunmalıdır. Bu işlemlerin mevcut planlanan Erasmus dönemi bitmeden önce tamamlanması gereklidir. Uzatma yapılan dönem için Erasmus Ofisi'ne öğrenci Öğrenim Anlaşmasıİntibak FormuKabul Mektubu ve güncellenen Hibe Sözleşmesi'ni iletmelidir.

43. Kabul belgemin ve hibe sözleşmemin 1 dönemlik olması ve öğrenim anlaşmamın 2 dönemlik olması halinde, 2. dönem için de Erasmus+ öğrencisi sayılır mıyım?

Öncelikli olarak hibe sözleşmeniz 1 dönemlik imzalandığı ve kabul belgeniz de 1 dönemlik olduğu için öğrenim anlaşmasının 1 dönemlik olması gereklidir. Bu nedenle öğrencinin 2 dönemlik hazırlanmış olan öğrenim anlaşmasının Ekle-sil Formu (Changes to Learning Agreement) ile 1 dönemi içerecek şekilde yeniden düzenlemesi gerekmektedir. 

44. Açıköğretim ve/veya uzaktan eğitim öğrencisiyim, Erasmus+ programından yararlanabilir miyim?

Açıköğretim ve benzeri (uzaktan eğitim) programlarında öğrenim gören öğrenciler faaliyetten yararlanamaz.

45. Alttan kalan dersim var, programdan yararlanabilir miyim?

Evet, alttan kalan dersler olsa bile programdan yararlanılabilir.

FAKAT;

Öğrenci son sınıfta başvuru yaptığında bir sonraki sene için (eğer okulu uzattıysa) yeterli AKTS yükü (1 dönem için 30 kredi) bulunmuyorsa, öğrenci fazla kredi ile mezun olmak istese dahi, programdan yararlanamaz. Başvuruda asgari şartlar hakkında detaylı bilgi için lütfen güncel Yükseköğretim Kurumları için El Kitabı'nı inceleyiniz.

Öğrenci son sınıfta başvuru yaptığında bir sonraki sene için (eğer okulu uzattıysa) yeterli AKTS yükü (1 dönem için 30 AKTS) bulunuyorsa, ancak bu durumda programdan yararlanabilir. 

46. OLS Sistemi Nedir?

Yükseköğretimde öğrenci hareketliliği faaliyetlerinden yararlanacak öğrenciler için Avrupa Komisyonu tarafından sunulan Çevrimiçi Dil Desteği sistemidir. Sistem Zorunlu Sınavlar ve İsteğe Bağlı Dil Kurslarını içermektedir.

47. Hangi dilleri kapsamaktadır?

Almanca, Fransızca, Hollandaca, İtalyanca, İngilizce, İspanyolca Çekçe, Danca (Danimarka dili), Yunanca, Lehçe (Polonya dili), Portekizce, İsveççe, Bulgarca, Fince, Hırvatça, Macarca, Romence, Slovakça, İrlandaca, Estonca, Letonca, Litvanyaca, Slovence ve Maltaca dillerinde sunulmaktadır.

48. Çevrimiçi Dil Desteği'ne nasıl katılabiliriz?

Hareketlilik öncesinde vizesini alan öğrencilerimize, gitmeden önce dil sınavı lisansı e-maillerine tanımlanmaktadır. Öğrencilerimiz e-maillerine gelen link üzerinden dil sınavlarına katılabilmektedirler.

49. AB Anketi (EU Survey) nedir?

AB Anketi öğrencilerin yurtdışından döndükten sonra tamamlaması gereken bir anket formudur. Öğrenci gerekli evrakları (Transkript, Confirmation Sheet, Pasaportun giriş-çıkış fotokopisi) Erasmus Ofisi'ne teslim ettikten sonra, Erasmus Ofisi'ndeki yetkili kişi Mobility Tool+ sistemi üzerinden öğrencinin bilgilerinin girişini yapar ve sistem otomatik olarak öğrencinin e-mailine bir link gönderir. Öğrenci linke giriş yaparak formu online olarak tamamlar. Son olarak SUBMIT butonuna tıklayarak formu tamamlamış olur. Bu anket tamamlanmadan, öğrencinin muhasebe işlemleri başlatılamaz.

50. Öğrenim hareketliliği öncesinde hangi sigortaları yaptırmam gereklidir?

Hibe Sözleşmesi'nde yer aldığı üzere öğrenci öğrenim için yurtdışında bulunacaksa, Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmak zorundadır. Sorumluluk Sigortası ile Kaza Sigortası Ulusal Ajans tarafından şart koşulmamaktadır.

Sigortalar ile ilgili olarak, sigorta şirketlerinle iletişime geçiniz lütfen.

51. Hibe hesaplaması nasıl yapılmaktadır?

Öğrenci ülkesine kesin dönüşünü gerçekleştirdikten sonra ve gerekli evrakları ofise teslim ettikten sonra  Hareketlilik Aracı'na (Mobility Tool+) göre hibe hesaplaması yapılır.

52. Program Ülkeleri (KA103) ile Ortak Ülkeler (KA107) hangi ülkeleri kapsamaktadır?

Program Ülkeleri: AB üye ülkeler ile İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, Makedonya ve Türkiye’den oluşan ülkelerdir.

Ortak Ülkeler: Program ülkeleri dışında kalan, aşağıda isimleri verilen ülkelerdir.

1. Batı Balkan Ülkeleri:
Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Sırbistan

2. Doğu Ortaklığı Ülkeleri:
Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna (uluslararası hukuk ile tanınan)

3. Güney Akdeniz Ülkeleri:
Cezayir, Fas, Filistin, İsrail, Libya, Lübnan, Mısır, Suriye, Tunus, Ürdün

4. Rusya Federasyonu:
Rusya (uluslararası hukuk ile tanınan)

5. Asya Ülkeleri:
Afganistan, Bangladeş, Butan, Çin, Endonezya, Filipinler, Hindistan, Kamboçya, Kuzey Kore, Laos, Maldivler, Malezya, Moğolistan, Myanmar, Nepal, Pakistan, Sri Lanka, Tayland, Vietnam

6. Orta Asya Ülkeleri:
Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan

7. Latin Amerika Ülkeleri:
Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Honduras, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Meksika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay, Venezuela

8. Güney Afrika:
Güney Afrika

9. Afrika, Karayip ve Pasifik Ülkeleri:
Angola, Antigua ve Barbuda, Bahamalar, Barbados, Belize, Benin, Botsvana, Burkina Faso, Burundi, Cibuti, Comoros, Cook Adaları, Çad, Doğu Timor, Dominik, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Eritre, Etiyopya, Fiji, Fildişi Sahili, Gabon, Gambiya, Gana, Gine Cumhuriyeti, Gine-Bissau, Grenada, Guyana, Güney Sudan, Haiti, Jamaika, Kamerun, Kenya, Kiribati, Kongo (Brazavil), Kongo (Kinşasa), Lesotho, Liberya, Madagaskar, Malavi, Mali, Marshall Adaları, Moritanya, Mauritius, Mikronezya, Mozambik, Namibya, Nauru, Nijer, Nijerya, Niue, Orta Afrika Cumhuriyeti, Palau, Papua Yeni Gine, Ruanda, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Samoa, Sao Tome ve Principe, Senegal, Seyşeller, Sierra Leone, Solomon Adaları, Somali, St. Kitts ve Nevis, Sudan, Surinam, Svaziland, Tanzanya, Togo, Tonga, Trinidad ve Tobago, Tuvalu, Uganda, Vanuatu, Yeşil Burun, Zambiya, Zimbabve

10. Diğer Sanayileşmiş Ülkeler (Asya):
Avustralya, Brunei, Güney Kore, Hong Kong, Japonya, Makao, Singapur, Tayvan, Yeni Zelanda

11. Diğer Sanayileşmiş Ülkeler (Amerika):
Amerika Birleşik Devletleri, Kanada

12. İran, Irak, Yemen:
İran, Irak, Yemen

13. İsviçre ve Faroe Adaları:
İsviçre, Faroe Adaları

Önemli not 1: Program kuralları gereği, Asya, Orta Asya, Latin Amerika, Güney Afrika, İran, Irak, Yemen ile Afrika, Karayip ve Pasifik Ülkelerine, ülkemizden hibeli olarak sadece personel ve doktora düzeyinde öğrenci gidebilir. Bu ülkelerden gelecek öğrenci/personel için herhangi bir öğrenim kademesi vb. kısıt bulunmamaktadır.

Önemli not 2: Andora, Monako, San Marino, Vatikan, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile hareketlilik gerçekleştirilememektedir.

Önemli not 3: İsviçre ve Faroe Adaları ile gerçekleştirilecek hareketlilik faaliyeti, yalnızca ülkemizden ilgili ülkelere (yani “outgoing” yönünde) ve yalnızca dijital beceriler alanında staj faaliyeti olarak mümkündür.

53. Öğrenciler seyahat hibesi desteği alabiliyor mu?

Öğrencilerimiz, KA103 projesi kapsamında yararlandıkları ülkeler için seyahat hibesi desteği alamamaktadırlar.

Ancak, KA107 projesi kapsamında seyahat hibesi alabilmektedirler. Miktarları şu şekildedir:

Mesafe

Kişi Başı Ödeme Miktarı

20-99 km

20 Euro

100‐499 km

180 Euro

500‐1999 km

275 Euro

2000‐2999 km

360 Euro

3000‐3999 km

530 Euro

4000‐7999 km

820 Euro

8000 ve üstü km

1.500 Euro

 

54. KA107 projesinde öğrenciler ne kadar aylık hibe miktarı alacaktır?

Türkiye’den Ortak Ülkelere öğrenci hareketliliğinde: Aylık 700 Euro

55. KA107 projesinde Çevrimiçi Dil Desteği verilecek midir?

Çevrimiçi Dil Desteği (OLS) uygulaması henüz kullanılmamaktadır.

Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketliliği SSS

Facebook Twitter Google Plus
Telefon Tablet Bilgisayar Bu website tüm cihazlarla uyumludur.